سونوگرافی لگن به سه روش می تواند انجام شود:

 

  • از راه شکم
  • از راه رکتوم
  •  از راه واژن

سونوگرافی از راه شکم:

  • دستگاه کوچکی به نام مبدل بر روی شکم قرار داده میشود. این نوع سونوگرافی معمولا در خانم ها برای تشخیص فیبروئید های رحمی استفاده می شود.

سونوگرافی از راه رکتوم:

  • وسیله کوچکی به نام مبدل را وارد مقعد می کنند. سونوگرافی از راه مقعد بیشتر برای ارگان های لگنی آقایان مورد استفاده قرار می گیرد. مثل پروستات و سمینال وزیکول. گاهی اوقات ممکن است به همراه سونوگرافی نمونه برداری هم انجام شود.

 سونوگرافی از راه واژن:

  • دستگاه مبدل را وارد واژن می کنند. در خانم ها ممکن است سونوگرافی واژینال و سونوگرافی شکمی هر دو برای بررسی ارگان های لگنی انجام شود. سونوگرافی واژینال ممکن است برای بررسی مشکلات باروری انجام شود. گاهی اوقات نیز هنگام سونوگرافی واژینال، نمونه برداری نیز انجام می شود.
    در هر سه نوع سونوگرافی مبدل امواج صوتی را به کامپیوتر منتقل می کند و کامپیوتر نیز این امواج را بر روی صفحه نمایش نشان می دهد.

 

آمادگی های لازم برای انجام این سونوگرافي چیست؟

اگر شما عکسبرداری با اشعه ایکس با ماده حاجب (مانند باریم) در ۲ روز گذشته داشته اید، پزشک خود را مطلع کنید. چون باریم در روده ها باقی می ماند و با سونوگرافی تداخل ایجاد می کند.
برای انجام سونوگرافی لباس راحت بپوشید. ممکن است لازم باشد که لباس های خود را در بیاورید.
اگر لازم به انجام نمونه برداری همراه با سونوگرافی باشد، ممکن است نیاز به پر کردن فرم رضایت نامه باشد تا شما از خطرات ناشی از انجام آزمایش مطلع شوید.
با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید، احتمال خطر آن٬ نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش صحبت کنید،. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید.

سونوگرافی از طريق شکم:

اگر شما سونوگرافی شکمی انجام دهید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از انجام آزمایش ۴ تا ۶ لیوان مایعات بنوشید تا مثانه کاملا پر شود. مثانه پر، ارگان هایی که پر از هوا هستند را مثل روده به جلو هل می دهد و این باعث می شود که تصویر سونوگرافی واضح تر شود. اگر سونوگرافی در وضعیت اضطراری انجام شود، ممکن است نیاز باشد از طریق یک لوله باریک قابل انعطاف مثانه پر شود.

سونوگرافی از طریق رکتوم:

اگر شما از طریق رکتوم سونوگرافی انجام دهید، ممکن است نیاز باشد یک ساعت قبل از انجام آن تنقیه انجام دهید. اگر به لاتکس حساسیت دارید، به پزشک اطلاع دهید تا مبدل را قبل از استفاده در داخل پوشش فاقد لاتکس قرار دهد. اگر آقایی نمونه برداری از پروستات انجام می دهد، باید چند روز قبل از انجام آزمایش آنتی بیوتیک مصرف کند.

 سونوگرافی از طریق واژن:

اگر می خواهید سونوگرافی از طریق واژن انجام دهید، در صورت حساسیت داشتن به لاتکس به پزشک اطلاع دهید تا مبدل را قبل از استفاده در داخل پوشش فاقد لاتکس قرار دهد. اگر فقط سونوگرافی واژینال دارید، ۴ ساعت قبل از انجام آزمایش مایعات مصرف نکنید. برای این آزمون لازم نیست که مثانه شما پر باشد.
اگر به طور همزمان سونوگرافی واژینال و شکمی را انجام می دهید، ابتدا باید سونوگرافی شکمی انجام شود.

 

تذکرات مهم :

1- سونوگرافی باید از روی پوست  كاملاً لخت و برهنه و تماس با ژل مناسب و پاكیزه انجام شود.
2- وجود موی اندك در ناحیه سونوگرافی مزاحمتی ایجاد نمی‌كند ولی در مواردی كه موی بیش از حد در محل وجود دارد باید قبل از انجام سونوگرافی نسبت به تراشیدن آن اقدام نمود.
3- زخم‌های باز با انجام سونوگرافی مغایرت دارند، زیرا ژل سونوگرافی موجب تحریك زخم یا آلودگی بیشتر آن می‌شود.
4- همیشه قبل از انجام سونوگرافی، پزشك خود را از سابقه اعمال جراحی قبلی خود مطلع نمائید.
5- انجام سونوگرافی داخل واژن در ماه‌های پایین حاملگی اشكالی نداشته و در ماه‌های بالاتر نیازی به انجام این روش نیست.